RSS

RPP B.SUNDA

PRAKTEK NGAJAR
BAHASA SUNDA
Diajukan untuk memenuhi salah satu tugas dalam Mata Kuliah Bahasa Sunda


Disusun Oleh:
BIYAN REVANY 06.316.1111.132
NOVITA FAUZIA 06.316.1111.137
RUSTIANI HARTINI 06.316.1111.143
RATNA ELIZA 06.316.1111.151
EUIS HESTI PUSPITA 06.316.1111.154
AMRAN AKHMAD YANI 06.316.1111.152

PGSD-D/ SEMESTER 5
PENDIDIKAN GURU SEKOLAH DASAR
FAKULTAS KEGURUAN DAN ILMU PENNDIDIKAN
UNIVERSITAS MUHAMMADIYAH KOTA SUKABUMI
2013
RENCANA PALAKSANAAN PEMBELAJARAN
( RPP )

Sakola : Sakola Dasar
Mata Pelajaran : Bahasa Sunda
Kelas/Semester : 2 (dua)/ 1 (Hiji)
Alokasi Waktu : 2 X 35 menit

Standar Kompetensi
Kersa ngungkabkeun fikiran, raraosan, sarta kahayang, sacara lisan, ngeunaan natamu ka bumi rerencangan, ngajak rerencangan, berjanji kalawan rerencangan, ngawanohkeun batur, sarta ngondang rerencangan.

B. Kompetensi Dasar
Natamu ka bumi rerencangan ( namu ka bumi rerencangan ).

C. Indikator
Milih sarta ngucapkeun salam ti semah ka pribumi kalayan ngagunakeun lentong nu hade.
Molahkeun gunaman ngagunakeun kalimah nu sopan.
Nepikeun pamaksudan nyemah kalawan ngagunakeun kalimah anu hade.

D. Tujuan Pembelajaran
Siswa tiasa milih sarta ngucapkeun salam ti semah ka pribumi kalayan ngagunakeun lentong nu hade.
Siswa tiasa molahkeun gunaman ngagunakeun kalimah nu sopan
Siswa tiasa nepikeun pamaksudan nyemah kalawan ngagunakeun kalimah anu hade.

Sipat siswa anu dipambrih :
Tanggungjawab, Someah / Komunikatif

E. Materi Wulang
Nyarita
F. Metode Pembelajaran
Ceramah
Diskusi
Pariksa waler
Pemberian pancen.
G. Model Pembelajaran
Roll Playing
H. Alat/Bahan/Sumber Diajar
1. Papan tulis
2. Sapidol
3. Panghapus
4. Buku tulis
5. Pulpen

I. Langkah-lengkah pembelajaran:
Kagiatan Mimiti
Apersepsi sarta Motivasi :
Siswa ngado'a sareng-sami dipinpin ku pupuhu kelas.
Guru marios kahadiran siswana.
Guru ngayakeun apersepsi.
Guru nepikeun tujuan pembelajaran.

Kegiatan Inti
Eksplorasi
Guru masihan instruksi ka siswa yen miwarang ngabentuk  jumplukan, janten 4 jumplukan.
Guru nyambungkeun materi kalawan kahirupan anak sapopoe.

Elaborasi
Guru masihan stimulus pamikiran siswa kalawan naros nalika naon anu kedah dipake sabot natamu ka bumi rerencangan.
Guru nyimpulkeun wawaran siswa-siswa ngeunaan cara milih nalika anu sae sabot natamu ka bumi rerencangan.
Guru naros balik ka para siswa saha anu kantos natamu ka bumi rerencanganna sarta mundut perkelompok kanggo meraktekkeun na.
Guru masihan wawaran ngeunaan cara nepikeun maksad natamu kalawan ngagunakeun kalimah anu sopan.
Siswa sacara berkelompok nyimpulkeun materi poe ieu sarta di presentasikan ka payun kelas.

Konfirmasi
Guru naros waler ngeunaan perkawis-perkawis anu teu acan dipikanyaho siswa.
Guru sareng siswa naros waler ngalempengkeun kalepatan pamahaman, mikeun panguatan sarta panyimpulan.

 Kegiatan Panutup
Siswa sarta guru nyimpulkeun kagiatan pembelajaran anu nembe dilaksanakeun.
Siswa dibere pancen kanggo nyimpulkeun cariosan siswa anu sanes minangka pengayaan.
Siswa sarta guru ngayakeun refleksi ngeunaan proses sarta kenging diajar.

Evaluasi
Tes Perbuatan:
Cobi praktekkan dina saban wawakil jumplukan kalawan maksimal 4 jalmi kumaha carana natamu ka bumi rerencangan kalawan ngagunakeun nalika anu sae sarta leres!

K. Kriteria Penilaian

No. Aspek Kriteria Jumlah  
  1 2 3 4 5  
1 Bahasa  
2 Mimik wajah  
3 Kejelasan tujuan untuk bertamu  
4 Kesesuaian dengan perintah guru  
5 Sikap ketika akan pulang